Hepsinden

Bilgisayarınız mı yavaş? Çözüm burada gelin anlatayım.

Yazan resuloztas

Günümüz modern çağında bilgisayar kullanmayan yoktur. Fakat teknoloji ilerlemesine rağmen bilgisayarlarımız hala bir süre sonra yavaşlamaya devam ediyor. Tam işimize odaklanıyoruz ve o karnımıza ağrılar sokan yavaşlama ve donma problemleriyle baş başa kalıyoruz. Hadi gelin sebeplerine el atalım biraz.

Bilgisayarımızda işlerimizi düzenlerken açılan programdan sonra bilgisayarınızdan yoğun bir fan sesi geliyor olabilir buda size bilgisayarınızın vermiş olduğu bir sinyal aslında. Yüksek ihtimalle bilgisayarınız yeterince soğuyamıyor. Tozlanmış olan soğutucu fanlar bilgisayarınızın işlemcisini yeterince ve ısıtamaz dolayısıyla bilgisayarınızın anakartı, işlemci zarar görmesinden diye yapmış olduğu işlemleri kısıtlayarak kendini korumaya kalır, dolayısıyla bilgisayarınızda yavaşlama problemi yaşarsınız. Aşırı termal macun kullanımı, fan hızının yavaş olması, soğutmayı sağlayan bölgede aşırı tozlanma ısınma problemlerine yol açıp çözüm yolu bilgisayarınızın temizliğinin yapılmasıdır ki çok önemli bir konudur, ısınma bilgisayarın en büyük düşmanıdır. Yüksek ısıda çalışan bütün parçalar zarar görür, aşırı ısıyla çalışan işlemci kısa devreye yol açar ve ekran kartı gibi önemli parçalarına zarar verir.

Sık başımıza gelen durumlardan biri de tarayıcımızdan bir site açtığımızda başımıza gelen yavaşlama durumu. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise kripto para birimi virüsüdür, bu virüs web sitesinin arkasında ekran kartınıza komut göndererek ekran kartınız üzerinden kripto para madenciliği yapar ve bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olur. Çözüm yolu ise reklam engelleyici kullanmak ve bilinmeyen kaynaklı web sitelere girmemektir.

Bir ipucu daha bilgisayarında çok program silip kaldırıyor musun? Kaldırmış olduğun programların bilgisayarında hala kalıntıları olduğunu biliyor muydunuz? Google üzerinden Ccleaner isimli programı arattırıp kurun ve kaldırmış olduğunuz programların kalıntılarını silerek önbellekte yer tutmasını engelleyerek yüzde 20’den fazla verim almış olursunuz şiddetle tavsiye ederim.

Çok program kullanmaktan bahsetmişken başlangıçta çalışan programlardan bahsetmemek olmaz. Genel olarak bilgisayar kullanıcılarının dikkat etmediği çok önemli bir ayrıntı ve hayat kurtarır. Yüklemiş olduğunuz programların çoğu kendisini bilgisayar başlangıcında arka planda çalışacak şekilde ayarlar ve bilgisayarınızın ön belleğini doldurarak yavaşlama ve donmalara sebep olmaktadır. Yapmanız gereken görev yöneticinizden başlangıç sekmesinde işinize yaramayacak programları kaldırarak bir daha ki yeniden başlatmada bunları engellemek. Deneyin işe yaradığını göreceksiniz.

Bu arada İnternet sitelerinde gezerken çoğu kullanıcı yavaşlığın bilgisayarından kaynaklı olduğunu düşünüyor, belki de bilgisayarınız değil İnternet hızınızda problem vardır. Onunla alakalı şurada yazdım okumanızı tavsiye ederim.

Linke tıklayarak direk yazıma gidebilirsiniz http://kargasal.com/internet-hiz-sorunu-uzerine/

Tekrardan görüşmek üzere aklınıza takılan herhangi bir soru veya başka problemleriniz var ise yorumlarda belirtmekten çekinmeyin. Eski bir bilgisayarcı ve altyapı çalışanı olarak memnuniyetle elimden geleni yapacağım. Görüşmek üzere.

Yazar hakkında

resuloztas

'91 doğumlu tarih ve sosyoloji bilimi meraklısı.

4 Yorumlar

  • bumu lan bilgisayar hızlandırma 🙂 Ccleaner kullanacaksında hızlanacak öylemi. Kardeşim o iş okadar basit değil buna emin olabilirsin.

    • Lan demeseydin iyiydi enişteye kafa atmıştım bu yüzden 🙂 Neyse şaka bir yana aslında yazımda Ccleaner ile ne yapılabileceği bilgisini vermiştim ve sanırım her şeyi boşverin sadece Ccleaner kullanın bilgisayarınıza yeter dememiştim.

      Ayrıca bildiğin yöntemler var ise paylaşırsan gerçekten sevinirim bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler 🙂 Yorumun için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: